Nyheter

Slate-tilskudd til fire norske produksjonsselskaper

Kreativt Europa MEDIA har tildelt til sammen 805 000 euro i pakke-tilskudd til Maipo Film, Bacon Pictures Oslo, Eye Eye Pictures og Indie Film.

14. oktober 2025
Foto. Portrettfoto i sort hvitt av to kvinner. Den ene står og den andre sitter.
Eye Eye Pictures-produsentene Dyveke Bjørkly Graver og Andrea Ottmar, foto: Sara Angelica Spilling

Tilskuddet fra MEDIA-programmet gis til utvikling av pakker med 3-5 prosjekter. Slate-tilskuddsordningen gir også rom for å inkludere en kortfilm i slaten. Antallet slate-søknader til Kreativt Europa fortsetter å stige, og 2025 ble et nytt rekordår. Ordningen hadde søkere fra i alt 26 europeiske land og hele 50 flere søknader ble behandlet i år enn i fjor.

Totalbudsjettet for ordningen i 2025 var på € 18 000 000. Rundt 31% av de som søkte mottok tilskudd, deriblant de fire norske produksjonsselskapene.

Maipo Film mottar € 315 000 til utvikling av sin pakke med fem fiksjonsprosjekter

Maipo Film feiret nylig sitt 25-årsjubileum som produsent av film og tv-serier. Dette er andre gangen i løpet av inneværende programperiode selskapet mottar slate-tilskudd. Forrige gang var i 2022.

-For Maipo Film er støtten fra MEDIA essensiell for vår mulighet til å planlegge langsiktig. Det gir en trygghet i utviklingsfasen, som igjen gir oss større gjennomføringsevne. Av erfaring ser vi at en høy prosentandel av de prosjekter vi har hatt i tidligere utviklingspakker har gått videre til produksjon og er ferdigstilt.

-Pakken vår har fem live-action-fiksjonsprosjekter både for det store lerretet og i serieformat. Felles for dem alle er at det er ambisiøse og samfunnsrelevante prosjekter fra etablerte stemmer, som vi nå gleder oss til å ta skikkelig fatt i, sier produsent i Maipo Film, Cornelia Boysen.

Bacon Pictures Oslo mottar € 190 000 til utvikling av sin pakke med fem fiksjonsprosjekter

Dette er første gangen selskapet mottar pakketilskudd fra MEDIA-programmet. Prosjektene i Bacon Pictures Oslo sin slate representerer et stort mangfold i både sjanger og publikumsgrupper, og består primært av regi-drevne prosjekter med regissører på ulike erfaringstrinn.

- Vi er utrolig glade for støtten fra Kreativt Europa MEDIA. Det gir oss mulighet til å heve ambisjonsnivået ytterligere, og drivstoff til vår langsiktige fiksjonssatsning i Bacon. Tilskuddet gir handlingsrom til å utforske nye ideer, videreutvikle talenter og satse på et bredt spekter av prosjekter, sier Magne Lyngner, CEO i Bacon Pictures Oslo.

Eye Eye Pictures mottar € 180 000 til utvikling av sin pakke med tre fiksjonsprosjekter.

Eye Eye Pictures ble etablert i 2022 og dette blir selskapets først slate-tilskudd. Om betydningen av tildelingen og prosjektene sier den prisvinnende produsent-duoen Andrea Berentsen Ottmar og Dyveke Bjørkly Graver:

-Vi er utrolig glade for at Kreativt Europa anerkjenner potensialet i våre utviklingsprosjekter og med dette gir oss en avgjørende støtte for vårt videre arbeid.

-Utviklings-slaten er tre fiksjonsprosjekter med både lokal og internasjonal forankring. Det er hovedsakelig drama med innslag av sjangerblanding, og alle prosjekt er drevet av regissører som vi har jobbet med tidligere.

Indie Film mottar € 120 000 til utvikling av sin pakke med fire dokumentarprosjekter.

Indie Film Oslo har siden 1998 produsert både dokumentarserier og enkeltstående dokumentarfilmer. Fra 2017 har de distribuert filmene sine på kino gjennom eget selskap. Dette er Indie Films første slate-tilskudd i denne programperioden, og Karianne Berge (regissør, produsent og distribusjonsansvarlig) og Carsten Aanonsen (produsent og direktør) gleder seg over tildelingen:

-Vi er utrolig glade og takknemlig for denne slate-støtten fra Kreativt Europa. Det er fire veldig spennende prosjekter med stort internasjonalt potensial som vi nå gleder oss til å utvikle videre med uvurderlig støtte fra MEDIA.

Om betydningen av tilskuddet utdyper de videre:
-Denne støtten gir oss større økonomisk trygghet, spesielt i disse ekstra tøffe tidene i bransjen. Vi ser det uansett som avgjørende å kunne hente internasjonal finansiering på filmene våre. Samtidig som distributører kjøper stadig mindre, for mindre penger og det blir færre flater å vise filmer på, så er det også økt konkurranse, og det er blitt vanskeligere å få denne støtten enn vi har opplevd tidligere. Vi er dermed ekstra glade for å ha kommet gjennom nåløyet.

Foto. Tre menn med briller foran en fotovegg.
Indie Film-produsent Carsten Aanonsen (midten) og regissørene Even G. Benestad (t.h.) og August Baugstø Hanssen (t.v.), foto: Emily Louisa Millan Eide

Neste søknadsfrist

Vil du søke Kreativt Europa MEDIA om slate-tilskudd så er neste søknadsfrist: 3. desember 2025 kl. 17.00. Les mer om tilskuddsordningen her.

Tildelinger fra Kreativt Europa

Alle tilskudd fra Kreativt Europa publiseres på deres offisielle resultatside. Vi oppdaterer vår hjemmeside med tildelinger til norske prosjekter etter hvert som de offentliggjøres. Gå til Tildelinger for mer informasjon om årets resultater.

Motta vårt nyhetsbrev med nyheter og aktiviteter innen MEDIA-programmet!