Nyheter

NFIs reisestipendordning stenges inntil videre

Norsk filminstitutt stenger reisestipendordningen midlertidig og jobber med en ny løsning for refusjon av reisekostnader. I en ny ordning vil innvilget støtte bli utbetalt i etterkant basert på dokumenterte utgifter.

10. september 2026
Foto. Uskarpt landskap utenfor et togvindu.
Illustrasjonsfoto, Winston Tjia / Unsplash

Endringen betyr at det inntil videre ikke lenger vil være mulig å søke om reisestipend fra Norsk filminstitutt (NFI) ved deltakelse på f.eks. kurs og workshops finansiert med tilskudd fra MEDIA-programmet.

NFI melder at ordningen for reisestipend utland ikke har vært innrettet slik at de har kunnet dokumentere og kontrollere den faktiske bruken av midlene på en tilfredsstillende måte. Utbetalingspraksisen har også skapt utfordringer knyttet til skatteplikt hos mottaker.

Endringer i Altinn sommeren 2026 innebærer at dagens løsning for utbetaling av reisestipend ikke lenger kan brukes. For å kunne gi støtte til reisekostnader igjen må NFI legge om ordningen.

Ny løsning for reisekostnader

Norsk filminstitutt jobber med en ny ordning refusjon av kostander knyttet til reiser og deltakelse på kurs, festivaler og filmkulturelle arrangementer i utlandet. Dersom søknaden innvilges, vil støtten bli utbetalt i etterkant på grunnlag av faktiske, dokumenterte utgifter.

Søkere som allerede har fått vedtak om reisestipend, må regne med at utbetalingen blir forsinket. Disse søkerne må ta vare på kvitteringer og annen dokumentasjon på reisekostnadene.

Det er ikke mulig å sende inn nye søknader om reisestipend mens ordningen er stengt. Søkere som allerede har sendt inn en søknad, men ennå ikke har fått vedtak, vil ikke kunne få reisestipend gjennom dagens ordning.

Søkere som har spørsmål om reisestipendordningen, kan kontakte Norsk filminstitutt på post[a]nfi.no.

Les mer om endringene i reisestipendordningen i NFIs nyhetssak.

Motta vårt nyhetsbrev med nyheter og aktiviteter innen MEDIA-programmet!